Od wielu lat jestem terapeutą małżeństw. Niemal w każdym związku, w którym pojawia się kryzys słyszę na sesjach, że kobieta czuje się niewysłuchana a mężczyzna niedoceniony… Kobiety i mężczyźni różnią się między sobą nie tylko na poziomie fizyczności, ale także na poziomie psychicznym i emocjonalnym.

Potrzeby kobiet, a terapia małżeństw

Pracując jako terapeuta małżeństw, zauważyłam, że niezrozumienie odmiennych potrzeb jest jedną z przyczyn, przez którą pary najczęściej trafiają do psychologa.


Większość mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo ważna jest dla kobiety potrzeba bycia dostrzeganą i słuchaną. Jeśli partner zwraca uwagę na partnerkę, czuje się ona dla niego ważna i kochana.


Mężczyznom trudno jest słuchać kobiet, ponieważ nie rozumieją ich emocjonalności oraz skomplikowanego toku myślenia. Powszechne jest stwierdzenie, że kobiety są zagmatwane i że mężczyzna nigdy nie zrozumie kobiety. Na sesjach terapeutycznych dla małżeństw często spotykam się również ze stwierdzeniem, że „żona chciałaby otrzymywać porady”. Nic bardziej mylnego! Kobieta tak naprawdę od swojego partnera oczekuje wysłuchania, a nie podpowiedzi jak rozwiązać dany problem. Czasami więc zwykła rozmowa wystarczy, aby uniknąć konfliktów i kryzysów związku.


Drogi mężu – nie musisz więc wiele mówić, wystarczy, byś był i poświęcił swojej żonie pół godziny aktywnego, uważnego słuchania dziennie, a będzie Ci ona za to wdzięczna i oddana.

Potrzeby mężczyzn widziane oczyma psychologa

Mężczyznom z kolei zależy, aby zostać dostrzeżonymi, lecz nie z powodu swoich uczuć, ale dzięki temu, co potrafią zrobić. Psychologowie podczas terapii małżeńskich często słyszą, jak panowie skarżą się, że ich partnerki nie widzą ich osiągnięć. Mężowie są o tym przeświadczeni, kiedy nie słyszą z ust swoich żon pochwał za osiągnięcia i wykonane zadania.


Podczas terapii małżeńskiej bardzo często okazuje się, że kobiety są dumne ze swoich partnerów, ale nie mówią im o tym, ponieważ uznają za oczywiste to, że dobrze radzą sobie w pracy. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy mąż zajmie się dzieckiem lub wykona banalne czynności domowe (np. pozmywa naczynia lub wyprasuje obrus).


Jako psycholog z wieloletnim doświadczeniem podpowiem, że w małych gestach tkwi największa siła. Dobre słowo w sytuacji zwykłej z perspektywy żony, sprawi, że mąż okaże jej ciepłe uczucia i będzie radosny.

Psychologowie stwierdzają: małżeństwo to codzienna praca obu stron

Terapie małżeńskie uświadamiają, że oboje – kobieta i mężczyzna – czują taką samą potrzebę bycia zauważonymi i docenionymi, jednak droga do tego w każdym z przypadków prowadzi inaczej…

Bardzo często wydaje nam się, że okazujemy partnerowi zainteresowanie i miłość. Jednak nie jest to odbierane przez partnera, tak jak byśmy chcieli. Wynika to z różnic w postrzeganiu świata przez obie płcie. Co możemy zrobić, by nasz współmałżonek odczytywał wychodzący od nas przekaz adekwatnie do naszych intencji? Bez wątpienia – kluczowa okaże się rozmowa.

Rozmowa – podstawą udanego małżeństwa

Psychologowie zauważają, że wiele par myśli, że doskonale rozumie się bez słów, to jednak niestety zdarza się bardzo rzadko. Należy również pamiętać, że wraz z wiekiem zmieniamy się, podobanie jak nasze potrzeby, dlatego rozmowa jest „narzędziem”, którego potrzebuje każda para. Warto pomówić o tym, czego oczekujecie od siebie nawzajem. Przecież właśnie o to chodzi, aby każde z Was czuło się kochane, docenione i potrzebne w związku.

Podczas terapii małżeńskich uświadamiamy, że rozmowa to „lekarstwo”, które pomoże dowiedzieć się, zrozumieć i zaakceptować fakt, że różnimy się między sobą. Co więcej, psychologowie uświadamiają, że odmienności nie są przeszkodą w budowaniu dobrego związku, a wręcz go urozmaicają i wzbogacają. Różnice powodują, że partnerzy muszą wykazać się większą kreatywnością w szukaniu wspólnego języka porozumienia. Kobieta, która opowiada swojemu mężowi, co było dzisiaj w ciągu dnia, czy też z kim się spotkała i co słyszała, nie robi tego złośliwie, aby uprzykrzyć mu życie. W ten sposób żona szuka kontaktu ze swoim ukochanym. Mężczyzna, który pracuje i angażuje się w swoją pracę chce być doceniony dobrym słowem od swojej kobiety – często w ten sposób pokazuje, że rodzina jest dla niego ważna i dzięki niemu bezpieczna.

Jeśli zrozumiemy tę drobną różnicę pomiędzy oboma płciami, łatwiej nam będzie ze sobą żyć i cieszyć się wspólnym życiem.

Terapia małżeńska – naucz się rozmawiać ze swoim partnerem

Pomimo, że rozmowa „dostępna” jest dla każdego, nie w każdej sytuacji okazuje się łatwa. Kiedy między partnerami jest mnóstwo trudnych uczuć, niełatwo rozmawiać nawet o codziennych obowiązkach…


W takiej sytuacji terapia partnerska/małżeńska może okazać się dobrym rozwiązaniem. Dzięki pomocy psychologa – osoby trzeciej, bezstronnej – o wiele łatwiej dojść do porozumienia niż bez wsparcia. Terapeuta szuka odpowiednich słów, by pomóc małżonkom przekazać, to o co im naprawdę chodzi. Dzięki temu przykre emocje zostają rozproszone, a rozmowa pomiędzy partnerami przychodzi o wiele łatwiej.


Terapia partnerska to nauka wzajemnego poznawania się, zrozumienia, szukania wspólnych rozwiązań, to przygoda zakochiwania się w sobie ponownie.


W Poradni Rodzinnej Salomon pracuje wielu doświadczonych i bardzo dobrych terapeutów małżeństwa
, dla których kobiecość i męskość – podobieństwa i różnice – są pasjonujące!


Zapraszamy Cię do kontaktu!