skąd się bierze jesienna depresja?

Lato już za nami. Dzień staje się coraz krótszy a temperatura coraz niższa. Zaczynamy przyzwyczajać się do zupełnie surowej i nieprzyjaznej aury. Jednym słowem – jesień. Wiele osób nie lubi tej pory roku, bo jest ona czasem nasilających się sezonowych zaburzeń nastroju. I chociaż z jesienią nie mamy szans na wygraną, możemy skutecznie radzić sobie z sezonowymi zaburzeniami nastroju, które jej towarzyszą.

Sezonowa depresja czy sezonowe zaburzenie afektywne?


Jesienna depresja, potocznie nazywana sezonową naprawdę nosi nazwę sezonowego zaburzenia afektywnego. Jak zauważają naukowcy, na to schorzenie cierpią osoby, które regularnie, w specyficznych okresach w ciągu roku doświadczają zaburzeń afektywnych. Depresja zwykle rozpoczyna się jesienią i trwa całą zimę. Na wiosnę, kiedy dni stają się coraz dłuższe jej objawy ustępują. Mogą one pozostać w uśpieniu aż do następnej jesieni. Psychiatrzy ostrzegają, że fala sezonowych zaburzeń afektywnych stale narasta i staje się drugim pod względem częstości występowania problemem zdrowotnym, tuż po chorobach sercowo-naczyniowych.
 

Jak sobie radzić?


Osoby cierpiące na sezonowe zaburzenie afektywne nie zawsze muszą sięgać do leków przeciwdepresyjnych. Jest to konieczne, ale tylko w przypadku ciężkiej depresji. W przypadku „jesiennej chandry” wiele zależy od osoby chorej, która sama może poprawić swoje zdrowie i samopoczucie. Oto kilka prostych sposobów na radzenie sobie z jesienną depresją:
 

  • Zapewnij sobie aktywność fizyczną. Praca fizyczna aktywizuje nasz mózg, prowadząc do uczucia przyjemności i zadowolenia, a także kontroluje neurobiochemiczną równowagę poziomu serotoniny,
  • Zastosuj 2-3 minutowe ochłodzenie organizmu w trakcie codziennej kąpieli. Badania prowadzone przez Amerykanów i Japończyków pokazują, że zimny prysznic powoduje odczucie odprężenia i zrelaksowania,
  • Zacznij spacerować na świeżym powietrzu. Według zaleceń brytyjskiej National Health Service krótki spacer może znacznie poprawić nasze samopoczucie,
  • Suplementuj witaminę D3. Deficyt witaminy D3 powoduje zmęczenie, zmienność nastrojów i kłopoty ze snem. W okresie jesiennym warto zadbać o to, by dieta obfitowała w tą witaminę.

„Przegonić depresje”


Jeśli potrzebują Państwo szerszej wiedzy na temat sposobów radzenia sobie z sezonową depresją zachęcamy do kontaktu z naszymi psychologami. W Poradni Rodzinnej Salomon w Łodzi, zajmujemy się zarówno kompleksową pomocą psychologiczną i psychiatryczną. Uczciwość zawodowa i osobista oraz nieustanne podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez naszych specjalistów to z pewnością niepodważalne atuty. Więcej informacji na temat usług z zakresu psychologii w Poradni Rodzinnej Salomon znajdziecie Państwo na naszej stronie.